يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
 

خواب یکی از نیازهای حیاتی انسان است که حدود یک سوم عمر آدمی را به خود اختصاص می­دهد. هرگونه اختلال، بیماری و یا کمبود در خواب می­تواند اثرات مستقیمی برروی بیداری و فعالیت­های فرد داشته باشد. همچنین متقابلا اتفاقات حین بیداری نیز می­تواند مستقیم و یا غیرمستقیم برروی کیفیت و        کمیت خواب تاثیرگذار باشد. لذا توجه به خواب اهمیتی کمتر از زمان بیداری نخواهد داشت و برای داشتن بیداری کارآمد همراه با احساس سلامت و            شادابی، داشتن خوابی سالم ضروری است.

   شیوع بالای اختلالات خواب و تاثیر فراوان این اختلالات برروی سلامت روحی و جسمی باعث شده تا این موضوع مورد توجه روزافزون جامعه پزشکی    قرارگیرد، تا آنجا که امروزه کمتر بیمارستانی در کشورهای پیشرفته می­توان یافت که مرکزی برای تشخیص و درمان اختلالات خواب نداشته باشد.

   همچنین تاثیر شدید این اختلالات برروی خطاها و حوادث شغلی باعث شده تا اختلالات خواب شغلی (Occupational Sleep medicine) به عنوان شاخه­ای از علم خواب روز به روز مورد توجه بیشتری قرارگیرد. وقوع حوادث دهشتناکی همچون حوادث اتمی چرنوبیل و تری­مایل­آیند و حادثه کارخانه بوپال هند که باعث مرگ و آسیب شدید هزاران نفر شدند، همچنین حادثه فضاپیمای چلنجر و صدها حادثه­ی هوایی و کشتی­رانی و هزاران سانحه ریلی و میلیون­ها تصادف  مرگبار جاده­ای ناشی از اختلالات خواب ، لزوم توجه به این مهم را بیش از پیش روشن می­نماید.

تحقیقات مختلف نشان داده­اند که اختلالات خواب نه تنها یکی از مهمترین علل بروز حوادث شغلی و تصادفات مرگبار محسوب می­شود، بلکه تاثیر بسیاری       برروی بهره­وری و کیفیت فعالیت شاغلین نیز خواهد داشت. افزایش خطاهای شغلی، اختلال در تمرکز و یادگیری، اثرات نامطلوب در رفتار و خلق و خوی         کارگران، افزایش غیبت از کار و کاهش انگیزه و رضایت شغلی از دیگر عوارض ناشی از ابتلای شاغلین به اختلالات خواب خواهد بود.

بنابراین اختلالات خواب علاوه بر اینکه باعث به خطر افتادن سلامت فرد می‌شود باعث ایجاد حوادث کار، و تصادفات نیز می­گردد .

این  کلينيک  کليه خدمات تشخيصي درماني را به بيماراني که از انواع اختلالات خواب رنج مي برند، ارائه مي دهد و در همين رابطه از همکاري متخصصين و اساتید رشته هاي مختلف از جمله : طب کار، ریه، گوش و حلق و بینی، روانپزشکی، مغز و اعصاب فیزیولوژی، ژنتیک، ایمونولوژی، بیوشیمی بهره­مند مي­باشد.  خدمات قابل ارائه در این کلینیک عبارتند از:

         ویزیت بیماران و ارزیابی جامع اختلالات خواب 

      انجام تست PSG ( پلی سومنو گرافی) در طول شب با بکارگیری همزمان ابزارهای تشخیصی شامل :ECG,EOG,EEG,EMG, VIDEO MONITORING

     سنجش اکسیژن شریانی سنجش حرکات سینه و شکم و فلومتری


    انجام تست اختلالات خواب طی روز شامل:

-         تست تشخیص میزان خواب آلودگی طی روز (MSLT )

-         تست تشخیص میزان توان بیدار ماندن (MWT )

-         درمان انواع اختلالات خواب

-         انجام تست  CPAP TITRATION

-          انجام LMT ( به منظور تشخیص تشنج حین خواب) و  EEG

-         بررسی اختصاصی اختلالات خواب در مشاغل مختلف و اثرات آن بر فعالیتهای شغلی بویژه:

-         Fitness for work

-         Periodic exam

-         Return to work exam

-         معاینات تخصصی اختلالات خواب در رانندگان، خلبانان و شاغلین مشاغل حساس 

کد انتخاب شده وجود ندارد
تماس با ما
 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 679
 بازدید امروز : 7
 کل بازدید : 27036
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.37
کلینیک اختلالات خواب
sleep.tums.ac.ir